Jdi na obsah Jdi na menu
 


2013-05-12 Grosser Regen a Schwarze Regen (Velká Řezná a Černá Řezná)

12. 5. 2013

 Účast: Kolibřík, Kapitán, Tom, Jájík

Grosser Regen  a  Schwarze Regen

V čechách došla voda... ne že by se čeňkárna nedala jet, ale měla slabých 15 kubíků a vydra už je letos nadobro suchá – 6 m3. Vyrážíme tedy za troškou toho dobrodružství do bavorského lesa. Informací je i na netu velmi málo, takže zkouším sondovat u čádíků na jejich video jsem náhodou narazil.  Ani tady voda moc neteče, únor by byl lepší... takže jsou v plánu pouze dva úseky Grosser Regen z Regenhutte a Schwarze Regen z Oberauserkiel.

Grosser Regen: Regenhütte – Eisenbahnerschwall......................6 km WW I až II– (III-)

Tom, Zdenda, Jájík, Kolibřík

Vodočet Zwiesel: Grosser Regen 46 cm a 6,2 m3 (pozor, jsou tam vodočty dva – pro grosser a schwarze regen)

Vodočet Alžbětín: Řezná (Grosser Regen) 28 cm a 1 m3.

Říčka Grosser Regen (Velká Řezná) pramení v Čechách pod Pancířem a Železnorudským průsmykem vtéká do Německa. Čádici to jeli v lednu při vodočtu v Alžbětíně 8m3, zde je jejich video. Vodočet v Alžbětíně je zde. Musíte si rozbalit nahoře okno a najet na konec, je tam Řezná. Na grafické mapě totiž chybí.

Prohlížíme vodu v Alžbětíně a následně v Bayerische Einsenstein, ale tady je vody málo... školda...Nakonec jedeme úsek z Regenhutte, kde se dá zaparkovat na velkém parkovišti u vody. Za tohoto stavu je to šutrovačka... opravdu tak hranice sjízdnosti... řeka je místy široká a profil dna rovný...hloubka se najít nedá, o to milejší je, když se řeka znenadání zúží a přijde prvních pár kamínků s malou (opravdu maličkou) peřejkou a pak se to zase  rozlije...a tak cesta pohodově turisticky utíká...sem tam je v cestě strom – tentokrát jsme potkali dva.  První se dá objet, druhý se dá podjet. Abychom se nenudili, zajíždíme opravdu za každý kámen. Zajímavý kousek začne teprve tehdy, když se na obzoru objeví most. Nádherná dvojková voda, řeka nabírá spád a  motá se přes větší balvany v lehce zablokovaném řečišti a dokonce se objevují i nějaké válečky. Bohužel tato legrace trvá asi jen 100 metrů. Dole je pod vlnou krásný rybník na případné odlovení a okolo dvou větších vln je prima vracák...tož se dá chvilku blbnout.  Už se těšíme až to tady opravdu poteče. Někde cestou si Jájík praská prvního bojového eskymáka – gratulace.

Pod mostem vysedáme vlevo, protože dál už jsou jen vzdutí jezů, a sápeme se po cestičce do kopce a přes silnici na parkoviště.

Schwarze Regen: Oberauserkiel – Teisnach , cca 8 km WW 1

Tom, Kapitán, Jájík, Kolibřík

Vodočet Sägmühle: Schwarze Regen 90 cm, 26 m3

Úsek mezi Regen a Teisnach je regulován,  loď max. 6 metrů, max. 4 osoby, splutí mezi 10 – 18 hod., rozhodný stav na vodočku v Sägmühle je 62 cm, a je zakázáno vystupovat na ostrůvky a břehy. Pokud tedy neplavete. (info z 05/2013)

Naštěstí se rozhodujeme nejet úsek z Regenu, ale hledáme Oberauerkiel, navigace si s tím poradí  i když na konci trošku bloudíme...Cestou se nám velmi líbí Böbrbach a Katzenbach.  Po prohlídce Unterauerkielu a Auerkielu a několika samot se dostáváme k cíli. Nejlépe je  na konci odbočit do vesnice Auerkiel, kde je pod kostelem gasthof a za ním cestička dolů k nějaké farmičce....tam jsme dojeli a u zákazu vjezdu složili lodě (k vodě je to 400m, je tam i turistická značka červená „8“. Pak převézt auta, odstavit u kostela a dojít k vodě pěšky. Od kostela cca 8 minut. S loděma cca 5 minut. Voda je černá, žene se bouřka, je trošku vodnatější, ale jinak je to nuda...příroda v okolí je hezká. Tom obdivuje Olše... celý den.  Na volejích dáváme Tomovi na frak, jo holt kajakáři to maj lepší než singlíři. Podle mírných vlnek rozpoznáváme Bärnloch a diskutujeme, kdy to tady vodáci pořádně objeví a budou sem jezdit po stovkách na vydrách a vzducholodích s chlastem. Jinak opravdu nuda. Těšili jsme se alespoň na dvojkové peřejky. Opět volej a místo slíbené peřejky je za zatáčkou další. Řeka ale teče, tak jsme brzy u náhonu. Zde přenášíme vlevo a za vyššího stavu je vidět, že občas to někdo přehodí i vpravo přes skalku. To by ale pod jezem musela být nějaká voda. Dnes tam není nic, úplně sucho, za vyššího stavu je to prý pěkná dvojka.  Vše se valí náhonem, který má opravdu tah.  Po cca 200 metrech podél náhonu je všem jasné, že se to tu nestane masovou záležitostí (i když omezení vzniklo hlavně kvůli nárůstu vodáků, což vadilo rybářům a dalším).  Kapitán má pakárnu, bo bez nohou je to pro něj štreka..Nasedají s tomem na pokračování náhonu a valí to dál...u mostu vysedají..a jdeme opět pěšky všichni společně. Odhaduji to na cca 500 metrů.  V místě kde se cesta dělí a vypadá to, že už jsme u papírny, vzdáváme pěší chůzi  a spouštíme se na laně dolů k řece, vypadá to, že tam už se mezi kameny nějak propleteme. Dole neskutečná pakárna a šoupačka mezi kameny na té trošce vody. Po cca 100 metrech jsme u papírny a voda z náhonu je zpět...pár set metrů k parkovišti za mostem  a vystupujeme.  Hodnotíme to tak, že hezké, ale sem už ne... snad jen, kdyby moooc vody teklo.

Cestou domů obdivujeme Arber, kde jsou ještě zbytky sněhu...

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář